هیئت های مذهبی تهران

هیئت مکتب النبی(ص)

این هیئت در سال ١٣۴٨ در تهران توسط آذربایجانیهای مقیم مرکز ایجاد شده است. ابتدا هیئت به صورت چرخشی در منزل خیرین برگزار می شد تا اینکه با کمک مردم و خیرین و بانیان، صاحب یک حسینه در خیابان ابوسعید بعد از مسجد دارالسلام گردید.

مداح و بانی اصلی هیئت حاج سید حسن سیدی می باشد که نوحه سرایی و مدیحه سرایی ایشان به زبانهای فارسی و ترکی آذری، به حق در نوع خود کم نظیر می باشد. در عین عزاداریهای سوزناک و اشکبار در رسای حسین (ع)، خرافات بی اساس در نوحه سرایی مداحان این هیئت جایی ندارد.

در روزها و شبهای عزاداری، حسینیه در دو طبقه با ظرفیت بیش از هزار نفر، مملو از جمعیت می گردد. خلوص مداحان و ذاکرین اهل بیت عصمت و طهارت، عفت کلام بانیان هیئت، عدم تعریف از خود و اعمال ریاکارانه و شهرت طلبی از ویژگیهای بارز این هیئت می باشد.

در روزها و شبهای عزاداری ابتدا خطبای مشهور تهران مانند حاج حسین انصاریان یا حاج آقا معرفت یا سایر خطبای مشهور در مورد موضوعات دینی و مذهبی به منبر می روند و پس از آن برنامه نوحه خوانی و عزاداری و سینه زنی تا نیمه شب ادامه پیدا میکند. در روزهای تاسوعا و عاشورا هم مانند سایر هیئتهای آذربایجانی مقیم تهران، در بازار به عزاداری می پردازند. علاوه بر این در طول هفته جمعه ها صبح در محل حسینه برنامه قرآن و عزاداری و سخنرانی وجود دارد که برنامه ها از طریق اعلامیه ها و پیامکها به اطلاع عزاداران می رسد.

+   مهدی ; ۳:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/۱٢
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir