هیئت های مذهبی تهران

هیئت چهارده معصوم (ع)

هیئت مکتب القرآن چهارده معصوم (ع)، در سال ١٣٢٠ تاسیس شده است. بیشتر اعضای هیئت را آذربایجانیهای مقیم تهران تشکیل داده اند. از گردانندگان اصلی آن می توان به حاج حمید چمنی اشاره کرد که با مدیریت و نظم خاصی مجلس را اداره می نماید.

  


حسینیه هیئت در خیابان امیریه (ولیعصر عج) روبروی بیمارستان کودکان واقع شده است. مداح اصلی حاج یوسف حسن زاده است که خود ساکن تبریز می باشد. ایشان در ایام محرم به همراه خانواده به تهران آمده و تمام مدت در این جمع مشغول مداحی به زبانهای فارسی و ترکی آذری می باشد. در ایام عادی نیز پنج شنبه ها به تهران آمده و جمعه ها پس از برگزاری برنامه، با هواپیما به تبریز بر می گردد. ایشان علاوه بر اینکه انسان وارسته ایست، با تسلط بسیار خوبی، اشعار ترکی و فارسی را در مدح آقا ابی عبدالله و خاندان پاکش می خواند. حتی می توان گفت که اشعار فارسی را پر شور تر از اشعار ترکی می خواند.

در کنار ایشان مداحان دیگر با ماشاالله گفتن هایشان، شور خاصی به مجلس می دهند. حاج حمید چمنی هم در آخر برنامه با اشعار ترکی و صدای طبلهایی که نواخته می شود، بالاترین درجه شور را به مجلس می دهد.

سبک هیئت به روش شاه حسین (شاخسئی) های تبریز است. جلسات محرم در محلات شمالی تهران برگزار می گردد. زیرا ترافیک کمتری داشته و دستجات راحت تر در خیابانها عزاداری می کنند. اتوبوس راس ساعت 8 از مقابل حسینیه چهارده معصوم(ع) حرکت کرده و عزاداران را به محل تعیین شده که منزل یکی از اعضای هیئت است، می آورد. حدود ساعت 9 حاج آقا حسن زاده مداحی را شروع کرده و تا ساعت 10و نیم ادامه می یابد. سپس دسته آماده عزاداری در خیابان شده و شاه حسین با صف طولانی و نظم خاصی در خیابان های شمالی تهران ادامه می یابد.

شاه حسین(شاخسه ی) بسیار با شکوه و با عظمت برگزار می گردد. خدا از همه دستجات عزاداری قبول کند ولی شاه حسین چهارده معصوم(ع) یکی از طولانی ترین و با شکوه ترین دستجات عزاداری است که من تا کنون دیده ام. مدیریت خوب، وجود پیشکسوتان متعدد در این دسته ، شال مخصوص هیئت بر گردن اکثر افراد، صدای طبلهای متعدد و اشعار جانسوز حاج یوسف حسن زاده و سینه زنی و اشکهای عزاداران، شور و عظمت خاصی به این آیین می دهد. طول دسته در شبهای آخر دهه محرم به بیش از دویست متر می رسد و نظم و خلوص خاصی در سینه زنها وجود دارد.

دیروز شب هفتم محرم دسته در خیابان شیراز شمالی بود و امشب هم در خیابان ولیعصر بالاتر از بیمارستان خاتم الانبیا. مردمی که به تماشا می آیند با شنیدن اشعار جانسوز و خلوص نیت سینه زنان، بی اختیار به مظلومیت آقا ابی عبدالله و خاندان پاکش اشک ریخته و در عزاداری سینه زنان سهیم می شوند.

پس از برگشت هیئت به محل اصلی، برنامه سینه زنی و حیدر صفدار به سبک آذربایجانی ادامه یافته و پس از دعا، در انتها از عزاداران حسینی پذیرایی می شود. از ماه محرم سال 1390 مداحی این هیئت به مداح اهل بیت حاج سیاوش پور صمدی سپرده شد.

  

زمان: جمعه ها صبح و ایام ولادت و شهادت صبحها. لازم به یادآوری است که در دهه اول محرم این هیئت بصورت سیار در منزل اعضا برگزار می گردد.

مکان: بالاتر از میدان منیریه، دو کوچه مانده به خیابان امام خمینی، سمت چپ، روبروی بیمارستان کودکان، حسینیه چهارده معصوم (ع)

التماس دعا

  

+   مهدی ; ۱:۱٢ ‎ب.ظ ; ۱۳۸۸/۱٠/٤
    پيام هاي ديگران ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir